Leben CS-600X integrated amplifier
Vacuum tube integrated amplifier 2X32W
Secure Transaction
Fast Delivery
Return Policy
The CS-600X is the new version of the big Leben integrated amplifier. Designed to work with currently produced driver tubes 12AU7A & 12BH7A. These popular types are also commonly found as New Old Stock. Hand made in Japan with selected parts as all Leben products. Transformers and chokes are designed and made in-house too.
This is quite a functional integrated amplifier, has volume controlled preamp bypass input, mute switch, balance control, 0dB,3dB,5dB bass boost and phase reversal. The 600x produces much more power than the smaller 300 series models. It also has an excellent sounding headphone output. One can also use various output tubes in it. The manual has a table with the tube types and the two internal switch positions.
| TUBES EQUIPPED | (4) EL34EH, (Option 6L6GC/5881) (2) 12AU7A (2) 12BH7A (1) 6CM3/6DN3 |
|---|---|
| OUTPUT POWER | 32W x 2 (6L6WGC/5881) at 1KHz. 28W x 2 (EL34/6CA7) at 1KHz. |
| FREQUENCY RESPONSE | 10Hz - 100KHz. (-0.1dB) |
| DISTORTION | 0.7%(10W) |
| INPUT SENSITIVITY | 900mV at 20W |
| OUTPUT IMPEDANCE | 4/6/8/16 Ohms (Selectable) |
| POWER CONSUMPTION | 195 W |
| WEIGHT | 22.5 Kg |
| DIMENSIONS | 450 (W) X 360 (D) X 142 (H) mm |
| ATTACHMENT | Detachable AC Power Cable x 1 |
No customer reviews for the moment.